TİB Engelli Yasaklı Site Sorgulama

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı sitesi kısaltması olan TİB ile birlikte Türkiye’de engelli ve yasaklı olan sitelerin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.  http://www.tib.gov.tr/tr/ adresi üzerinden sorgulama bölümünü seçerek erişimin mümkün olmadığı siteleri, bu sitelerin özelliklerini ve neden yasaklandığını görebilirsiniz.

Yasaklı olan siteler genelde erotik içerikler bulunduran, sahte reklam yapan, vatandaşları yanlış bilgilendiren, devlet sitelerini taklit eden, terör örgütü propagandası yapan ve site hackleyen kişilerin sahibi olduğu siteler olarak belirlenmektedir. Bazı durumlar sosyal medya siteleri de engellenebilmektedir. Bu sayfa üzerinden engellenen sitelerin bilgilerine de erişebilirsiniz. Twitter, Facebook gibi sitelerin engellenmesi genelde RTÜK tarafından konulan yayın yasağı ile ilgilidir. Bu yasakları çiğneyen diğer siteler de TİB tarafından engelli sitesine konulur.

Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı tarafından engel konulan sitelere normal olarak internet erişimi sağlanmaz. Bu sitelere ancak Türkiye dışından hizmet veren server siteleri üzerinden bağlanılabilir. Veya internet eklentisi olarak VPN indirilebilir. VPN ayarları ile birlikte Türkiye’de yasaklı olan sitelere doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Bu sitelere giren kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir