Toki ile Anlaşmalı Bankalar

Barınmak insanoğlunun var olduğu günden beri en büyük ihtiyacı ve aynı zamanda en büyük sıkıntısı olmuştur. Her insan güzel bir evde yaşamak ister, bunu amaç edinir ve yıllarca bunun için çalışır. Özellikle günümüz dünyasında hemen hemen herkes ev alma planları yapmaktadır ve bunun için birikim yoluna girmektedir. Ancak ekstra maddi destek olmaksızın ev alabilmek neredeyse imkânsıza yakındır. Çünkü ev fiyatları oldukça yüksek olduğundan insanların gelirleri ev almaya yetmemektedir. Ne kadar birikim yapılırsa yapılsın düzgün bir muhitten düzgün bir ev almak oldukça güçtür. Ev almak isteyen her kişi maddi destek arayışı içine girmekte bunun için akla gelen ilk alternatif de bankalar ve onların kredi hizmetleri olmaktadır.

Ülkemizde pek çok banka bulunmakta ve her biri kredi hizmetlerine devam etmektedir. Pek çok alternatifi bulunan kredi hizmetleri içinde en çok tercih edilenlerden biri de konut kredisidir. Ev almak isteyen pek çok kişi bankalardan konut kredisi talebinde bulunmaktadır ve planlarını bu kredi üzerinden yapmaktadır.  Ancak bazı durumlarda kimi kişiler şartları kendine daha uygun olduğu için kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi’nden ev almak istemektedir. Gerek Toplu Konut İdaresi’nin ev sunduğu ev alternatifleri gerekse ödeme kolaylıkları insanları bu yöne doğru çekebilmektedir.

Ancak Toplu Konut İdaresi’nden alınan evlerin tapusu ödeme bittikten sonra teslim edilmekte ve bu durum kimi zaman sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu yüzden TOKİ’den ev alan insanlar tapularını da hemen almak istedikleri zaman toplu ödeme yapabilmek için nakit ihtiyacı duymakta ve akla gelen ilk çözüm de her zaman ki gibi bankalar olmakta, Toplu Konut İdaresi’ne borcu olan kişiler de bankalardan kredi talep edebilmektedirler.

Bankalar da bu talebe yönelik hizmet verebilmek için çeşitli projeler gerçekleştirmektedirler. Çeşitli indirimler ve kampanyalarla Toplu Konut İdaresi’ne borcunu ödemek isteyenlere hizmet vermek için çalışmaktadırlar. Bu bankalar arasında; Ziraat Bankası, Finansbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Halkbank,  Yapı Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıfbank ve Akbank bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir