Toplum Olarak Niçin Kitap Okumuyoruz?

İnsanın zihinsel ve kişisel gelişimini sağlayan, düşünce yapısını hayal dünyasını geliştiren, sözcük dağarcığını arttıran ve bilgi ve birikim kazandıran etkenlerden biri de okumaktır. Türk toplumu olarak çağdaşlaşarak dünya üzerinde iyi bir yer edinmek istiyorsak okumalı, düşünmeli, bunlara bağlı olarak tartışmalı sorgulamalı ve eleştirerek bilim üretmek zorundayız.

Toplumun bilinçlenmesi için okumak şarttır. Gelişen teknoloji, sosyal aktivitelerin çok olması ve günlük yaşantımızın yoğun geçmesinden dolayı kitap okumaya zaman ayırmayı unutmuş duruma geldik. Oysa kitap en iyi arkadaştır sözünü ne çabuk unuttuk.

Ülkemize nazaran gelişmiş toplumlarda kitap okuyan sayısının fazla olmasının nedenleri toplumun içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartlarda oldukça etkilidir. Çünkü ekonomik olarak hayat şartları oldukça iyi olan toplumlarda insanların kendilerine daha fazla zaman ayırdığını ve dolayısıyla kitap okuma alışkanlığının çok daha fazla olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

Teknoloji hızını kaybetmeden her gün yeni bir ürünle gelişimine devam ediyor. Kitap okuyarak zaman geçirmek yerine insanlar bilgisayar ve telefonlarla meşgul olmayı tercih ediyorlar. Toplum olarak futbol, basketbol, hentbol ve yüzme gibi spor faaliyetlerine daha fazla ilgi göstererek gittikçe okumaz hale geldik.

Birçok anne babanın şikâyet ettiği konulardan biri de çocuklarının kitap okumamasıdır. İlerde okuyan bir toplum olmak için çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor. Bunu başarmak için onları ezbercilikten ve hazırcılıktan uzaklaştırarak okumaya teşvik edici faaliyetler bulunmalıyız. Sıkılmadan okumaları için kitap seçimini yaparken çocuklarımızın ilgi alanlarını, meraklarını ve heyecanlarını göz önünde bulundurmalıyız.

Aradıkları bütün bilgileri internet ortamında kolayca bulmaları onları hazırcılığa teşvik ediyor. Mümkün olduğu kadar televizyon izlemekten ve internetten uzak tutmamız lazım. Aile bireyleri günde 5 saat tv izlemek yerine ya da 3 saat bilgisayar başında oturmak yerine günde en az 1 saat kitap okumayı tercih ederek okuma alışkanlığı kazanmalıdır. Her gün tekrarlanan bu faaliyet ile kendimize ve çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmış oluruz. Dikkat ederek uygulayacağımız okuma saatinden, zamanla daha çok zevk alacak, okudukça gelişecek ve bu bizim için artık bir ihtiyaç haline gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir