Türk Telekom ve TTNET Taahhüt İptal Cezası

Türk Telekom ve TTNET Taahhüt İptal Cezası

TTNET ve Türk Telekom gibi internet aboneliklerinde, paketlere üye olmuş olursunuz. Bu paketlerdeki indirimlerden faydalanabilmeniz için taahhüt işlemi uygulanır. Yani siz 1 yıl veya 2 yıl boyunca bu internet firmasında kalma sözü vererek, firmanın tüm indirimlerinden faydalanmış olursunuz. Taahhütte bu sebeple yapılan karşılıklı bir sözleşmedir. Fakat bazı durumlarda firmaların uygulamalarından ve hizmetlerinin kalitesinden memnun kalmayabiliyoruz. Ya da daha uygun ve avantajlı fiyatlar ile internet edinebiliyoruz. Böyle durumlarda taahhüt iptal ettirmek gibi bir şansımız var. Fakat bunun içinde belli şartlar mevcuttur. Bu şartları yerine getirmediğiniz müddetçe taahhüt kaldırılamaz. Bu şartlar şu şekildedir.

  • Taahhütünüzü cezasız şekilde iptal ettirebilme olanağınız yoktur. Yani durumunuzun ne kadar haklı bir gerekçesi olursa olsun, belli bir süre bu şirket ile çalışma sözü vermiş olduğunuz için belli bir ceza ücreti ödemek yükümlülüğünüz vardır.
  • Taahhüt sonucunda belli indirimlerden faydalandığınızı söylemiştik. Taahhütü bozduğunuz zaman, o tarihe kadar yararlanmış olduğunuz tüm indirimleri geri ödemeniz gerekir. Örneğin her ay 10 liralık bir indirimden faydalandınız. 12 aylık bir taahhütünüz var. 7. Ayında bu taahhütü bozdunuz. Bu durumda 6 ay boyunca yararlandığınız indirimin toplam bedeli olan 60 lirayı ödemekle yükümlüsünüz.
  • Bunun yanı sıra, normal faturanızda bu indirim üzerinden hesaplandığı için, kalan aylardaki indirim bedellerini de ödemeniz gerekir. Normalde 70 liralık bir faturanız varsa kalan 6 ay içinde 50 lira konulur. Ve toplamda 120 lira indirim bedeli ödersiniz.
  • Kalan ayların faturaları da ödeme tablonuza dahildir.
  • Bunun yanı sıra yapılan başka indirimlerde vardır. Bu indirimlerde sizden geri alınır.
  • Modeminiz normal şartlarda size ücretsiz şekilde tahsil edildiği için, taahhüt iptal ettirildiğinde modeminizin ücreti de sizden alınmaktadır.
  • Normal şartlarda abonelik sürenizde ödemeniz gereken bir bağlantı ücreti vardır. Taahhüt kapsamında bu ücret taahhüt edilen aya bölünerek faturaya yansıtılır. Bu nedenle taahhüt iptalinde bağlantı ücretini de toplu olarak ödemeniz gerekecektir.
  • Eğer kotalı bir internet kullanımınız söz konusu ise, kotayı aştığınız her ay içinde taahhüt iptalinde ödeme yükümlülüğünüz bulunur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir