Ülke Gençliği Neden Ülke Gündeminden Bihaber Yaşıyor?

Bugün ülkemizin en gelişmiş yerlerinden olan üniversitelerden birine gitsek ve orada bulunan öğrencilere bu ülke nereye gidiyor? Ne yapmamız lazım ki bu ülke yükselsin, gelişsin desek, cevaplar neler olurdu? Bunun cevabı çok hazır, gençler çok basit konularda dahi konuşmaktan çekinirken umursamaz oldukları ülke gündemi hakkında da konuşmayacaklardır. Gençlerin bu kadar umursamaz ve gündemden kopuk olmasının çeşitli nedenleri var hiç kuşkusuz.

Ancak biz özgür ve düşünen bir nesil isterken neslimiz üşünmeyen dar kalıplar içerisine girmiş, dünyayı telefon ve bilgisayardan ibaret sayan bir zihniyette yetişiyorlar. Gençlerin bu umursamazlığının nedeni ise çok açık ve net bir şekilde görülebiliyor. Gençler ülke gündemini düşünemeyecek kadar kendi dertleri ile kendi dünyalarında kaybolmuş durumdalar.

Dert deyince geçim derdi ve ya okuma derdi olarak düşünmemek lazım. Gençler kendilerine seçtikleri dünyada en küçük sorunu dahi büyütüp asıl büyük olan ülke gündemini takip etmiyorlar. Hangisine sorarsanız sorun gönül işlerinden ve yeni çıkan kıyafet modellerinden ve ya telefonlardan dışarı çıkamamış bir gençlik var karşımızda. Bunu engellemek mümkün değil ama değiştirmek mümkün.

Okumayan gençlerin daha çok okumasını sağlamak için gençlerin dilinden konuşmak yeterli olacak diye düşünüyorum. Çünkü gençler umursamaz dünyalarının dışına çıkamıyorlar. Umursamaz dünyadan çıkamayan bu gençliğe ancak bizler yaptığımız çalışmalarla yardımcı olabiliriz. Sosyal medyanın kullanımına bakarsak her geçen gün katsayısı artıyor ve biz buna engel olamıyoruz. Sosyal medyayı en güzel şekilde kullanan ülke gündemi için basın yayın organlarımızın gençleri sarıp sarmalaması gerekiyor.

Gençler nasıl umursamazlıktan kurtarılır diyorsak bir tv programında herkesin telefonundan okuyacağı bir haberi paylaşması isteğinde bulunmak mantıklı olacaktır. Bir ünlü sadece kıyafet ve ya tatil reklamı yerine okuyan ve tartışan biri olarak gündeme geldiğinde gençlerde o kişiyi örnek alacaktır. Kendini sevdiren toplum liderleri ile gençler daha çok gündemden haberler okuyacaktır. Gencin dünyasına girmek için teknoloji, sevgi ve örnek şahsiyetler yeterli olacaktır. Düşünen ve konuşan bir gençlik için gençlerden anlayan bir ülke olmak zorunludur. Genç size gelmiyorsa siz gence gideceksiniz mantığı ile uygulanan her sistem başarıyı hak eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir