Ülkemizdeki Eğitim Nasıl Daha Kaliteli Bir Hale Getirilebilir?

Ülkemizdeki eğitim sistemine baktığımızda gözümüze pek çok aksaklık çarpıyor olabilir ve ya eğitim öğretim yanlışlarından dolayı kalitenin giderek düştüğünü düşünüyor olabiliriz. Ancak bu durumun sürekli aynı döngüde devam etmesi bizler için olumlu sonuçlardan ziyade kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle ülke içerisinde yaşayan her vatandaş olarak elimizi taşın altına koymak gerekir. Eğitim sistemi ne kadar kötü olursa olsun ne kadar kalitede düşüş yaşanırsa yaşansın bunun asıl nedeni farklı farklı sorunların bir araya gelerek büyümesinde aranmalıdır. Mesela bir öğrenci için devlet ve gittiği eğitim kurumu elinden geleni yapsa da öğrencilerin ailede alacağı eğitim her şeyin üzerindedir.

Eğitimde ailenin önemi her türlü eğitimin üstündedir. Çünkü bir öğrenci eğitim almaya geldiğinde aslında kendi ailesini almış olduğu terbiyeyi yansıtır. Aile içinde ders çalışma durumuna dikkat edilmeyen öğrenci normal olarak eğitim seviyesini ve kalitesini de düşür. Bunu küçük bir örnekle açıklamak gerekirse, sadece sınavlara yönelik olarak ailesi tarafından dershane ile desteklenen bir öğrenci ailesinin para ile ve bir yerlere göndererek kendisinden bir başarı beklediğini düşünür. Bu durumda sürekli olarak okulundaki ve derslerindeki anlatılanları dinlemez. Öğretmenlerde çoğu zaman öğrencilerin yaşına hitap etmeyen ir tavır ve davranış içerisinde olduğunda ve dersler dinlenmez ve eğitim kalitesi düşer.

Ülkemizdeki eğitim daha kaliteli bir hale getirilmek istiyorsa öncelikle aileden gelen bir eğitim bilinci verilmelidir. Öğretmenler hakkında sadece sınavlarda soru cevaplamakla değil gerçekten bu işi yapabilecek donanıma sahip hitap yeteneği güçlü kişiler seçilmelidir. Eğitim kalitesi için hazırlanan öğrenci kitaplarında yer alan bazı ibareler ise yetişkinlerin dahi anlamayacağı düzeyde değil daha anlaşılır olduğunda eğitim kalitesi artacaktır. Eskiden beri eğitim ve öğretime yönlendirilmek istenen çocuklar oldukça zorlu işlere gönderilir ve okulun kıymetini anlaması sağlanırdı. Şimdilerde de bu şekilde bir uygulama yapılıp öğrenciler paraya ve rahatlığa boğulmadan hayatın gerçek yüzünü görerek işe başlanmalıdır. Eğitim kalitesinde eğitimli aile değil eğitim bilinci yüksek olan aileler ve çocukları daha başarılıdır. Bu yüzden her ailedeki eğitim bilinci ülkemizi de etkileyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir