Vakıf Üniversiteleri Kapatılmalı

” Ne ders olsa veririz ” kitabı ile eğitim dünyasında büyük yankı uyandıran ve vakıf üniversitelerinde akademisyen olan Aslı Vatansever ve Meral Gezici Yalçın’a göre vakıf üniversitelerinin yüzde 70’i kapatılmalı. Vatansever ve Yalçın’a göre”  üniversiteye kapağı at gerisi kolay ” düşüncesi çok yanlış.

Vatansever ve Gezici Yalçın, vakıf ve devlet üniversiteleri ile ilgili şunları söyledi; ” Vakıf üniversitelerinden alınan çoğu diploma, üstüne basıldığı kâğıttan daha değerli değil. Büyük bölümü gerçek bir vakıf felsefesine dayanmayan bu üniversitelerin asıl sahibi işverenlerin okuldan kazandıkları parayı diğer şirketlerine “aktarma usulleri”ni ve diğer yandan “maliyetten kısma” adına akademisyenlere ödetilen bedelleri aktarıyor. Bu duruma karşı çıkılmazsa, her akademik bölüm başı sayıları üç ile sınırlı tutulan, okula giriş çıkışları kart basma sistemiyle kontrol altına alınan, yayın için araştırma yapma koşulları esirgenen, ancak üniversitenin reklam-tanıtım faaliyetlerine katılmaları neredeyse zorunlu kılınan akademisyenlerden geriye kalan ” entellektüel çöplük ” olacak.”

” Türkiye genelinde sayıları 72’yi bulan vakıf üniversitelerinin 38’i, sadece, dokuz devlet üniversitesinin de bulunduğu, İstanbul’da yer alıyor. Kitapta aktarılanlara göre, “Keyfine bak, sen bunu hak ettin” benzeri sloganlarla öğrencileri kontenjanlarını doldurmaya çağıran vakıf üniversitelerinin önemli bir bölümü, aldıkları paranın karşılığını otoparkta kurulmuş bir “kampüs”, sadece kitap bağışıyla çatılmış prosedür gereği bir kütüphane veya hoca eksikliğinden yüksek lisans öğrencilerine verdirtilen derslerle de verebiliyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir