Vedop Beyanname Sorgulama

Günümüzde teknoloji alanında yaşanılmakta olan gelişmeler neticesinde hemen hemen her gün bir yenilik söz konusu olmaktadır. Özellikle teknolojik anlamda en fazla gelişme göstermekte olan internet alanında yapılan yenilikler biz insanların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılmaktadır çoğu zaman. Artık hemen hemen herkesin cebinde var olan akıllı cep telefonlarına yüklenmekte olan internet paketleri neticesinde oldukça kolay bir şekilde istenilmekte olan tüm bilgilere ulaşım sağlanabilmektedir.

Bütün bu yaşanılmakta olan gelişmelere devlete bağlı kamu kurumları da kayıtsız kalmayarak hizmet kurumları aracılığı ile yapılmakta olan bir çok konu hakkında ki ödeme ve sorgulama sistemini internet üzerinden de yapılabilecek sisteme aktarım yapmışlardır. Böylelikle hem biz bireylerin hayatının kolaylaşmasını hemde kurumların iş yüklerinin büyük bir çoğunluğunun azalmasına imkan sağlamışlardır.

Kurumlar tarafından yapılmakta olan elektronik hizmetler kapsamında Ulusal  Yargı Ağı Projesi (UYAP), Merkezi Nufüs Kayıt Sistemi (MERNİS), Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) gibi sistemlerdir. İlgili sistemler arasında bulunmakta olan VEDOP sistemini ele alırsak ilgili uygulama kapsamında gerçek yada tüzel kişiler tarafından devlet kurumlarına yapılan bildirimler adını verdiğimiz beyannamelerin sorgulanması,takip işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi gibi işlemlerin yapılabildiği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmış olan bir hizmet türü olarak adlandırılmaktadır. Beyanname sorgulama işlemini yapabilmek adına öncelikli olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı resmi internet sitesi www.gtb.gov.tr üzerinden yada https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama linki üzerinden ilgili alan seçilerek karşınıza çıkmakta olan ekrana mevcutta sorgulaması yapılacak olan beyanname numarasını giriş yaparak sorgula butonuna tıklanır. Yapılan sorgulama neticesinde VEDOP durumu belgesi çıkartılır ve bu belge beyannamenizin kapanma tarihini ve sistemde gözüküp gözükmediği hakkında gerekli olan tüm bilgileri kapsar niteliktedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılmakta olan Maliye bakanlığınında dstek verdiği çalışma neticesinde mevcutta var olan VEDOP sisteminin giderek genişletilmesi ve daha fazla sorgulama kriterinin ilgili sisteme eklenmesi hususunda çalışmalar giderek devam etmektedir. Böylelikle kişilerinde işlemlerini kolaylaştırmak adına kullanımı reklamlar ve eğitimler ile tamamlanarak daha fazla alanda daha fazla kişi tarafından kullanım olanağına sahip olması sağlanmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir