Yabancı Yatırımcıya Vergi Avantajı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin ülkemizde şirket kurması adına söz konusu olan bu yabancı yatırımcılara teşvikler sunulması uygulanmakta olan bir sistem olup, bu teşvikler arasında en çok dikkat çeken de yabancı yatırımcılara vergi yatırımcıya vergi avantajı verilmesi bulunmaktadır.  Ülkemizdeki sektörlere canlılık getirmesi ve üretim aşamalarının desteklenmesi amacı ile diğer ülkelerden, ülkemize yatırım yapılması ekonomik gelişim ve kalkınma için son derece gerekli bir durum olmakta, bu yatırımcıların dikkatini ülkemize çekmek için de belli başlı işlemler yapılmaktadır.

Teşvik programları kapsamında en çok başvurulmakta olan yöntem vergi indirimleri ya da vergi muafiyeti süreçleridir. Büyük ölçüde masraflar sebebiyet vermekte olan söz konusu vergileri ödeme zorunluluğu bulunmamakta olan kişiler bu durumun sağlamakta olduğu avantajlardan faydalanmak için ülkemizi yatırım yapmak için en uygun ve en kazançlı yerler arasında görmekte ve bu sebepten dolayı da yatırım süreçlerini ülkemizde gerçekleştirme kararı vermemekteler.

Söz konusu olan bu durumdan;

  1. Yurt dışında bulunmakta olan şirketler aracılığı ile ülkemizde şirket kurmak isteyen kişiler,
  2. Ülkemizde hali hazırda var olan ve hizmetlerine devam etmekte olan şirketlere iştirak etme amacı taşıyan kişiler,
  3. Ülkemizde gerçek kişi olarak şirket kuracaklar ya da
  4. Hali hazırda kurulmuş olan şirketlerden hisse senedi alarak ortak olan kişiler faydalanmak amacı ile başvuru yapabilme olanağına sahip olmaktadır.

Bahsi geçmekte olan bu dört yöntem aracılığı ile ülkemizde iktisadi teşebbüslerde bulunmak isteyen yabancı kişilerin söz konusu bu yöntem ile elde ettikleri gelirlere dair gelir vergisi ödeme zorunlulukları bulunmamaktadır. Başka bir deyişle ülkemizde şirket kuracak olan yabancı kişilerin gelir vergisi muafiyeti bulunmakta olup bu durum oldukça kazançlı ve teşvik edici bir yöntem olmaktadır.

Belirtilmesi gerekmekte olan başka bir durum ise ülkemizde otel ya da fabrika açmak sureti ile yatırım yapmak isteyen yabancılar için uygulanmakta olan ve belli başlı şartlar dahilinde geçerli olacak KDV, kurumlar vergisi ve tapu harcı ödemelerine yönelik olan muafiyet olup bu durum da oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir