Yazın Açık Olan Yurtlar Varmı

Yalnızca öğrencilerin kalabilecek olduğu öğrencilerin barınması için kurulmuş olan binalara yurt adı verilmektedir. İlgili yurtlardan öğrenciler herhangi bir Yüksek öğrenim Kurumuna kayıtlı olmak,Öğrencilerin ailelerinin yurdun bulunduğu sınırlar dışında ikamet etmesi,sabıka kaydının bulunmaması,Yabancı uyruklu öğrenciler için ilgili Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen oturma izni ve pasaport fotokopilerini yurda teslim etme,öğrencinin sürekli bir gelirinin bulunmaması,akıl,ruh ve bulaşıcı hatalığının bulunmaması gibi şartları yerine getirdiği takdirde yurtlarda kalmaya hak kazanabilmektedirler.

YAZIN AÇIK  YURT SORGULAMA

yazın açık olan yurtlar

yazın açık olan yurtlar

Öğrenciler tarafından Yüksek Öğrenim sınavına girdikten sonra yurt başvuruları internet ortamından www.kyk.gov.tr adresine girerek yapılmaktadır. İlgili yerleştirme sonucu açıklandıktan sonra öğrenciler 4 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,kimlik,yurt ücreti ve depozito ücretinin yattığını gösterir banka dekontu ile yurda kayıtlarını yaptırabilmektedirler. Öğrenciler yurtta normal öğrenim süreleri boyunca kalabilmektedirler. Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilmektedir. Yaz okulu,staj, gibi nedenler ile yaz aylarında yurtta kalacak olan öğrenciler nöbetçi yurtlarda kalarak asıl kayıtlı olduğu yurdun ücretini ödemeye devam etmektedirler.

2016 yılına ait yaz aylarında yaz okullarına kalan öğrenciler için nöbetçi kalacak olan yurtlar hemen hemen her ilde bulunmaktadır. Örneğin Ankara ilinde Gölbaşı kız öğrenci yurdu,Antalya ilinde Akdeniz yurdu, Bursa ilinde Orhangazi Yurdu,Eskişehir ilinde Dumlupınar yurdu,İstanbul ilinde Abdi İpekçi yurdu vs.gibi daha bir çok yurt yaz aylarında nöbetçi  yurt olarak hizmet vermektedir.

Yurtlarda kalmanın şartlarına uymayanların,sürekli uzaklaştırma cezası alanların,Yıllık yurt ücretlerini zamanında ödemeyenlerin,yurt ile ilişiği kesilmektedir. Öğrencinin yurda kaydının yapılmasından sonra öğrenci sorumluluğuna verilen bazı eşyalar bulunmaktadır. Örneğin kalacak olan oda ve yatak öğrenciye yurt idaresi tarafından verilmektedir. Nevresim takımı,yastık,yorgan,battaniye malzeme deposu tarafından temin edilip yurda kayıt yaptıran öğrenciye teslim edilmektedir. Ancak bu sadece Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olan devlet yurtlarında bu şekildedir. Özel yurtlarda öğrenciler nevresim takımı vs gibi eşyalarını evlerinden getirebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir