Yeşil Pasaport Yenilemek İçin Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport yenilemek için gerekli evrakları belirtmeden önce yeşil pasaport kimlere verilir, yeşil pasaport ne işe yarar öncelikle ondan bahsedelim. Yeşil pasaport, yüksek dereceli devlet memurlarına, eşlerine ve çocuklarına verilir. 2010 yılında çıkan yasa ile, evlene kadar ya da tam zamanlı sigortalı bir işe girene kadar (18 yaşını doldurmuş olanlar için geçerli olmak kaydı ile), 25 yaşlarını doldurana kadar bu imkandan yararlanabiliyorlar. Yeşil pasaport pek çok ülkede vize almanıza gerek kalmadan seyahet etme fırsatı sunar. ABD, İngiltere, Avustralya gibi belli başlı ülkelerde ise zaman zaman değişiklikler oluyor (bazen vize almanız gerekbiliyor) sadece uçak biletinizi alıp gidebiliyorsunuz. Bunun dışında vize isteyen ülkelerde de vize ücreti ödenmiyor.

Yeşil pasaport yenilemek için gerekli evraklar ise;

-2 adet biyometrik fotoğrafınız
-75 liralık dekont (her yıl ücrette değişiklikler olabiliyor, verilen ücret mevcut dönem için geçerlidir) (bankaya ücret yatırmadn önce pasaport şubeden belge almanız gereklidir, o belge dahilinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz)
-öğrenci belgeniz
-eğer pasaportu kendiniz değil de, babanızın görevi üzerinden alabiliyorsanız, babanızın çalıştığı kurumdan da belge almanız gerekiyor.

 

Yeşil pasaport başvurusu ise bir kaç gün içerisinde gerçekleşiyor. Hızlıca evinize posta yolu ile gönderiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir